O mnie

Hej,

nazywam się Alicja Dąbal. Zaczynając tradycyjnie: jestem psychologiem.

Specjalność psychologię kliniczną z neuropsychologią ukończyłam na UMCS, gdzie obecnie jestem doktorantką. Poza byciem prymuską, od początku kształcenia zestawiałam zdobywaną wiedzę z działalnością praktyczną. Dzięki temu przez wiele lat miałam okazję wspierać osoby niepełnosprawne, zmagające się z zaburzeniami psychicznymi lub neurologicznymi: przebywające w szpitalach psychiatrycznym, ośrodkach dziennej rehabilitacji, współpracujące z fundacjami czy poszukujące doraźnej pomocy psychologicznej.

Jednak, prawdę mówiąc, jeśli właśnie wszedłeś w tę zakładkę, wszystko sprowadza się do jednego pytania: czy jestem ekspertem? A więc: czy, gdy wypowiadam się w dziedzinie psychologii, można mi zaufać?

I tu odpowiem jak zawodowy psycholog (siada wygodnie na krześle i chrząka):

To zależy.

Psychobloguj przyświeca cel zaserwowania w przystępny sposób aspektów, które składają się na psychologię naukową. Nie znajdziesz tu artykułów mówiących o tym jak odżywiać się zgodnie ze swoim znakiem zodiaku, weekendowego kursu pewności siebie, ani nawet 10 sposobów na to, by „ten jedyny” się w Tobie zakochał. Co prawda pojawią się tu treści bardziej swobodne, ale też tematy wymagające zachowania należytej powagi. Niezależnie jednak od tonu wypowiedzi, pragnę bazować na wiedzy popartej dowodami – obiektywnymi, trafnymi i rzetelnymi badaniami. Przypisy z nimi znajdziesz pod artykułami.

Zachęcam Cię do pogłębiania wiedzy i wydawania własnych opinii. Pamiętaj, że Psychobloguj jest miejscem otwartym na dyskusję. Zgadzasz się z prezentowanymi tezami? A może oferujesz szczyptę konstruktywnej krytyki? Zawsze istnieje możliwość skontaktowania się ze mną przez e-mail lub komentarze.

Zapraszam!